Hírek
A Magyar Máltai Lovagok Szövetségének kassai zarándoklata
2024 november 17-én a kassai Szent Erzsébet Dómban ünnepeltük Árpád-házi Szent Erzsébet búcsúját. A Magyar Máltai Lovagok Szövetsége, a Johannita Rend tagjai, valamint számos zarándok gyűlt össze a felebaráti szeretet és hit jegyében. A Szentmisét Pásztor Zoltán, a Máltai Lovagrend tiszteletbeli konventuális káplánja celebrálta. A zarándoklaton 22 Máltai lovag és dáma, valamint 2 Johannita lovag vett részt, tanúságot téve a hit és közösség erejéről.
Pásztor Zoltán atya ünnepi beszédében (amelynek teljes szövegét ide kattintva olvashatjuk) Szent Erzsébet példáját állította elénk, hangsúlyozva a szent életének időtlen üzenetét. Kiemelte, hogy Szent Erzsébet nem csupán hazánkban, de szerte a világon a felebaráti szeretet és önzetlenség megtestesítője. Beszédében idézte a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevelét, amely szerint Erzsébet rövid, de áldott élete soha el nem halványuló példaképpé vált. „Bármilyen élethelyzetben éljünk is, segíteni mindig tudunk."
A szentbeszéd üzenetei különösen fontosnak bizonyultak mai rohanó világunkban, ahol a háborúk, az anyagiasság és a közöny uralja a mindennapokat. Felidézte Ferenc pápa szavait, miszerint a szegények nemcsak segítségre szorulnak, hanem tanítanak is minket. Az ő példájuk rámutat arra, hogy az élet alapvető értékei nem anyagi természetűek.
A szentmise során Kalkuttai Teréz anya, Szent Ágoston és XVI. Benedek pápa gondolatait is idézte, melyek arra buzdítottak, hogy alázatos szívvel forduljunk Istenhez, aki nem hagy minket magunkra. A prédikáció egyik legmeghatóbb része Kalkuttai Teréz anya tanúságtételének felidézése volt, aki szerint az imádság az a tér, amely erőt ad a szegények szolgálatára.
A búcsú Szentmise végén a résztvevők közös imában adtak hálát Szent Erzsébetért, aki példaként áll előttünk az alázat, az önzetlenség és a szeretet útján. A Máltai Lovagok és a Johannita Lovagok közös jelenléte tovább erősítette a testvéri egységet és a hit közösségteremtő erejét.
A zarándoklat résztvevői további különleges programokon is részt vettek. Ellátogattak a Rodostói házba, ahol egy magával ragadó fotókiállítást tekinthettek meg egy elismert cseh fotóművész alkotásaiból. A kiállítás a börtönmisszió hatásáról, az emberi mélységekről, sorsokról és találkozásokról szólt. A képek mély érzelmeket és gondolatokat ébresztettek a látogatókban, bemutatva, hogyan hat a hit és az emberek közötti összeköttetés a legnehezebb helyzetekben is.
Továbbá különleges zenei élményben volt részük a résztvevőknek. Legeza László és Kiss Gy. László, Liszt Ferenc-díjas tárogatóművész tartottak előadást és ünnepi koncertet. Az előadás során nemcsak a tárogató történetét és jelentőségét ismertették, hanem kiemelkedő zenei repertoárt is bemutattak, amely a magyar nemzeti hagyományokat és a keresztény értékeket ünnepelte.
A kassai zarándoklat nemcsak a hagyományok ápolását és a közösségi élményt szolgálta, hanem megerősítette a résztvevők elköteleződését is a szegények és rászorulók támogatása iránt. A zarándoklat szívünkben megerősítette az örök üzenetet: a szeretet és az alázat által közelebb kerülhetünk Istenhez és egymáshoz.